Komunitné aktivity v Kecerovsko – Olšanskom regióne

Obec Rankovce leží v severnej časti Olšavskej doliny pod úpätím Slanských vrchov vo vzdialenosti 28 km severovýchodne od Košíc. Je jednou z obcí, ktorá má záujem zapojiť sa do Národného projektu Komunitné centrá a už dnes môže byť inšpiráciou pre mnohé obce v oblasti realizácie rôznych komunitných aktivít prospešných pre celú komunitu. Komunitné aktivity sa realizujú v spolupráci s obcou Kecerovce a s Občianskym združením Pre lepší život, ktoré prioritne pracuje s rómskou komunitou Kecerovsko – Olšavského regiónu.

V tejto lokalite sú komunitné aktivity zastrešené pestrým spektrom činností, ako napríklad rôznymi edukačnými aktivitami, besedami, workshopmi, zdravotníckymi a ekonomickými tréningami, osvetovými činnosťami zameranými na prevenciu alkoholizmu a iných typov závislostí. Nakoľko sa Rómovia veľmi radi realizujú v umeleckej oblasti, treba vyzdvihnúť záujmové činnosti v podobe rôznych výtvarných krúžkov či fungovanie divadelnej skupiny Gendalos (Zrkadlo).

Jedna z najzaujímavejších a najprospešnejších komunitných aktivít, ktorá sa realizuje a na ktorej sa podieľa veľká časť komunity, je výroba tzv. ekobrikiet. S nápadom realizovať túto aktivitu prišla mládežnícka aktivistka Romanka Baloghová z Vtáčkoviec. Pri svojom pobyte v Rumunsku sa zúčastňovala rôznych workshopov, kde bola svedkom, ako si ľudia vo vylúčených rómskych komunitách pomáhali zlepšiť svoje životné podmienky práve výrobou ekobrikiet. Mentorkou tejto aktivity je pani Nora Feldmar-Blup, ktorá má v tomto smere bohaté skúsenosti.

Čo sú ekobrikety a ako sa vyrábajú?

1

Ekobrikety sú palivový materiál na získanie tepla, vhodný práve pre rodiny žijúce v osadách na hranici chudoby, ktoré nemajú prostriedky na modernejšie spôsoby vykurovania. Ich výroba spočíva v recyklácii odpadu vzniknutého pri spracovaní dreva alebo papiera, ktorý sa následne lisuje v lisovacom stroji. Jednoduchý lisovací stroj si komunita zakúpila vďaka podpore viedenského sídla nadácie ERSTE. Materiál na výrobu ekobrikiet zbierajú mladí rómski chlapci a dievčatá od ľudí a firiem. Pri lisovacom stroji pracuje mládež a dospelí od 15 do 30 rokov, čím sa rozvíjajú ich pracovné zručnosti a zároveň sú podporované ich pracovné návyky. Vyrobené ekobrikety komunita distribuuje podľa pravidla „pol na pol“ – polovicu dostanú mládežníci, ktorí sa na výrobe zúčastnili, druhá polovica je použitá na charitatívne účely ako dar opusteným starým ľuďom.

Aj keď je spomínaná komunitná aktivita v začiatkoch, združenie chce túto myšlienku posúvať ďalej a „know-how“ výroby poskytnúť aj starostom z okolitých dedín, ktorí by tak posilnili a podporili rozvoj komunít aj v ďalších obciach.

Za podklady a fotografie ďakujeme pani Bc. Františke Ondrašikovej, predsedkyni Občianskeho združenia Pre lepší život, Rankovce.

Jedna myšlienka na “Komunitné aktivity v Kecerovsko – Olšanskom regióne

  1. Spätný odkaz Komunitné aktivity v Kecerovsko- Olšavskom mikroregióne | Víta Vás Združenie Pre Lepší Život

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.