Mýty o alkohole – pozrite si naše Okrúhle stoly

Liga za duševné zdravie pokračuje v organizovaní diskusií pri Okrúhlom stole tento rok s cieľom upozorňovať na škodlivé účinky alkoholu a pôsobiť na zmeny postojov slovenskej verejnosti voči tolerancii na neprimerané pitie alkoholu. V apríli sa stretli odborníci MUDr. Darina Sedláková,  MUDr. Ľubomír Okruhlica, Anton Heretik ml. PhD., a MUDr. Ivana Dušeková pri Okrúhlom stole a vy ich môžete vidieť diskutovať na webovej stránke Ligy. Téma je „Mýty o alkohole a alkoholizme.“

MUDr. Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku hovorila o tom, prečo sa WHO venuje téme alkoholizmus a aké škody pácha alkohol na ľudskom tele.

„Európsky akčný plán na znižovanie škôd spôsobených alkoholom 2010 – 2020, ktorý prijali členské štáty WHO, opätovne potvrdzuje, že každé obmedzenie dostupnosti alkoholu znamená zníženie negatívnych dopadov alkoholu na zdravie, zníženie násilných činov, úrazov a dopravných nehôd. Medzi účinné nástroje „obmedzenia“ patrí aj regulácia reklamy na alkoholické nápoje. Podľa platných zákonov na Slovensku sa mediálna komerčná komunikácia týkajúca sa alkoholických nápojov nesmie: a) zameriavať na maloletých; b) spájať spotrebu alkoholických nápojov so zvýšením fyzickej výkonnosti; c) tvrdiť, že alkoholické nápoje majú liečebný povzbudzujúci alebo utišujúci účinok; d) vytvárať dojem, že konzumácia alkoholu prispieva k spoločenskému a sexuálnemu úspechu, e) zdôrazňovať obsah alkoholu v nápoji ako znak jeho kvality. Zdalo by sa, že slovenská úprava je dostatočne silná, aby nenabádala a nemotivovala alkohol konzumovať. Počet nových hlásených alkoholikov a priznaných sa konzumentov alkoholu tomu však nenasvedčuje. Zrejme aj právna úprava je jeden z mýtov.“

MUDr. Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu závislostí zoznámi návštevníkov webu LDZ SR o tom, čo hovoria nové pravidlá na liečbu alkoholizmu, ako sa liečia závislosti a v čom je alkoholizmus špecifický. Anton Heretik ml. PhD., pedagóg Katedry psychológie Filozofickej fakulty UK, rozobral niektoré mýty o alkohole a ako nám škodia, čo hovoria prieskumy o vzťahu Slovákov k alkoholu a prečo máme mimoriadne kladný vzťah k alkoholu, ktorý nám robí už stáročia problémy.

MUDr. I. Dušeková, primárka Kliniky drogových závislostí Slovenskej zdravotníckej univerzity a PNPP v Pezinku povedala: „V spoločnosti naďalej pretrvávajú tendencie k zľahčovaniu komplikácií súvisiacich s nadužívaním alkoholu. Vyplýva to vo veľkej miere aj trvalým neprijatím faktu, že syndróm závislosti od alkoholu je komplexné psychosomatické ochorenie, ktoré so svojimi biologickým, psycholigickými a sociálnymi dôsledkami môže byť v konečnom dôsledku smrteľné. Ak ochorenie nie je bolestivé, neznamená, že nie je závažné. Rozhodnutie naliať si pohárik je jednoduchšie ako rozhodnutie vedieť ho neskôr odmietnuť. Ďalej presviedčanie samého seba o tom, „že predsa to mám pod kontrolou“, môže práve predstavovať už existujúcu stratu kontroly. V kontexte psychiatrických diagnóz je aj syndróm závislostí od alkoholu individuálne špecifický. Laicky povedané, ak dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté, každý človek sa  intoxikuje (otrávi) pri iných dávkach alkoholu, má individuálnu toleranciu, rýchlosť vzniku symptómov závislosti je variabilná, ako aj somatopsychické a sociálne komplikácie.“

Zo slov pani primárky vyplýva, že nadmerné užívanie alkoholu je škodlivé a nikto z nás nevie, ako rýchlo na náš organizmus tento najrozšírenejší jed zapôsobí. V našich končinách všeobecne pijeme alkohol vo väčších množstvách ako v iných civilizovaných krajinách a preto s ním máme aj historicky problémy.

Možno vás aj počas sviatkov jari a Veľkej noci bude pokúšať vaše okolie alkoholom, veď na Slovensku je „dobrým“ zvykom núkať malých chlapcov alkoholom počas veľkonočnej pondelkovej šibačky. Nedovoľte, aby deti pili alkohol, je to trestuhodné zlo, ktoré škodí ich mladému organizmu aj ich nezrelej dušičke.

Autor:

Ing. Oľga Valentová, kontakty s verejnosťou LDZ SR, mobil: 0917 153 507

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.