Na návšteve v Domove sv. Jána z Boha

V rámci národného projektu zameraného na podporu krízovej intervencie na komunitnej úrovni patrí medzi úspešné projekty aj Domov sv. Jána z Boha. Na prvý pohľad sa ani nezdá, že ide o zariadenie, ktoré pomáha ľuďom v núdzi. Skôr vyzerá ako rodinné centrum a rovnaká atmosféra vládne aj v jeho vnútri. V zariadení na Hattalovej je aj Útulok sv. Lujzy de Marillac, ktorý prevádzkuje organizácia Depaul Slovensko, n.o.

Domov na Hattalovej ulici zriadila v apríli 2011 Hospitálska rehoľa sv. Jána z Boha, Milosrdní bratia. Pomocnú ruku poskytujú ľuďom v núdzi, vylúčeným na okraj spoločnosti, bez domova, s obmedzenými možnosťami pre zabezpečenie svojich základných potrieb. „Našim poslaním je starostlivosť o chorých, postihnutých, starých a núdzou trpiacich ľudí. Stredobodom pôsobnosti je ľudská dôstojnosť, ktorá musí ostať zachovaná aj v chorobe a v núdzi,“ priblížili podstatu svojej činnosti Milosrdní bratia. V domove sa nachádza nízkoprahové denné centrum, integračné centrum a stredisko osobnej hygieny, kde sa klienti môžu osprchovať, ostrihať, ale si aj oprať svoje veci. Milosrdní bratia denne vedia pomôcť viac ako 80 ľuďom, hoci by chceli pomôcť aj väčšiemu počtu, kapacita zariadenia nepustí. Činnosť zariadenia zabezpečujú ľudia, z ktorých prúdi optimizmus a dobrosrdečnosť. Ide o samotných členov rehole a sociálnych pracovníkov, ktorým tiež pomáhajú rehoľné sestry a dobrovoľníci. Medzi služby, ktoré môžu ľudia v núdzi využiť patrí možnosť stravovania, osobnej hygieny, získania šatstva, jeho prania a k dispozícii majú aj základnú ošetrovateľskú starostlivosť. Veľmi dôležitou súčasťou poskytovaných služieb je odborné sociálne poradenstvo, vďaka ktorému klienti zlepšujú svoju sociálnu situáciu a robia zmeny vo svojich životoch. Napríklad si hľadajú prácu, bývanie, oddlžujú sa prostredníctvom osobného bankrotu, znovu nadväzujú kontakty s najbližšou rodinou. Učia sa zodpovednejšiemu prístupu k životu. Sociálne poradenstvo dopĺňa pracovná terapia, ktorá pomáha ľuďom udržať si, či opäť obnoviť pracovné návyky, naučiť sa novým zručnostiam, zodpovednosti. Klienti sa v procese pracovnej terapie starajú napr. o záhradu v areáli Domova, o poriadok a údržbu vybraných verejných priestranstiev, lisujú plastové fľaše, kartóny a iné.

Poriadok musí byť, ale s ľudským prístupom

V Domove sv. Jána z Boha nájde svoje útočisko každý, kto ho potrebuje, ale zároveň dokáže dodržiavať aj pravidlá, ktoré pomáhajú vytvárať bezpečné a príjemné prostredie. Zachováva sa tak atmosféra, ktorú sa v ňom snažia zamestnanci a dobrovoľníci vytvoriť, a ktorá vyplýva zo samotného názvu – Domov. Pokiaľ niekto tieto pravidlá porušuje, či už konzumáciou alkoholu, krádežami alebo vyvolávaním konfliktov má obmedzené poskytovanie služieb. Aj tento sa však pracovníci snažia riešiť ľudsky s prihliadaním na situáciu a následné správanie dotyčnej osoby. „Klienti, ktorí si momentálne nemôžu dovoliť zaplatiť ani malý poplatok za stravu či oblečenie, si môžu tento poplatok nahradiť starostlivosťou o samotný Domov, a to údržbou objektu, jeho okolia či prácou v záhrade. Raz do týždňa si môžu klienti prísť do nášho šatníka vybrať oblečenie, ktoré potrebujú, jeden kus z každého druhu oblečenia, za symbolický poplatok. Keď sme tento systém zaviedli, začali viac premýšľať nad výberom oblečenia a aj si ho viac vážiť. Toto sa môže neskôr pozitívne odraziť aj na ich prístupe k práci či životnej situácii,“ objasnil jeden z receptov na zodpovednejší prístup klientov sociálny pracovník Domova sv. Jána z Boha. Okrem naplnenia základných  potrieb majú klienti prístup k telefónu, internetu, knižnici, bohoslužbám, športovým a relaxačným aktivitám. Pri svojej práci sa pracovníci stretnú s množstvom neľahkých životných príbehov, u ktorých sa snažia posunúť ich k lepšej budúcnosti. Najlepším príkladom čo všetko sú ochotní pre človeka v núdzi podstúpiť je, že jeden alebo dvakrát do týždňa poskytujú brat Márius s kolegom ošetrenie ľuďom, ktorí z rôznych dôvodov neprídu do zariadenia sami, a to prostredníctvom mobilného výjazdu do dvoch neslávne známych lokalít v Bratislave, kde klasické záchranné zložky na plnej čiare zlyhávajú.

Juraj Hodoši, foto: autor

Jedna myšlienka na “Na návšteve v Domove sv. Jána z Boha

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.