Národný projekt Deinštitucionalizácie zariadení sociálnych služieb – Podpora transformačných tímov

Národný projekt Deinštitucionalizácie zariadení sociálnych služieb –

Podpora transformačných tímov

  

Ťažký názov? Stačí, ak sa naučíte povedať trikrát za sebou slovo deinštitucionalizácia, deinštitucionalizácia, deinštitucionalizácia :-).

 Teraz už jednoduchšie o čo vlastne ide?

Chceli by ste mať v spálni svojich piatich susedov? A k tomu jednu kúpeľňu a jedlo iba také, aké vám navarím, nie na čo máte chuť a do kina na film, ktorý vám vyberiem ….a je toho, samozrejme, viac.

 Deinštitucionalizácia nie je len projekt. Je to je proces prechodu zmeny vzťahu k ľuďom odkázaným na dlhodobú pomoc spoločnosti. Z historického pohľadu sme k týmto ľuďom mali skôr ochranársky – charitatívny prístup, neskôr medicínsky a v súčasnosti je základom ľudsko-právny prístup, ktorého cieľom je okrem pomoci, zdravotníckej starostlivosti aj rešpektovanie inakosti a snaha o čo najväčšiu nezávislosť. Chceme opätovne naučiť ľudí rozhodovať o sebe, mať možnosti výberu, kde chcú žiť, možnosti pracovať, jednoducho využívať všetky prirodzené zdroje v komunite i keď potrebujú k tomu našu podporu.

Chcete sa ísť pozrieť na futbal a váš muž nie?

Tak idete s kamoškou. Deinštitucionalizácia vytvára priestor od inštitucionálnej starostlivosti ku komunitným službám, k individualite, a tak nemusíme robiť všetci všetko spoločne. A rovnako ako vy aj ľudia žijúci v zariadeniach sociálnych služieb, sa pokojne vyberú na futbal s asistentom, kamarátom,  susedom a ak schopnosti dovolia aj sám/sama alebo si ho aj sami zahrajú, resp. sa pridajú k tréningom.

V deinštitucionalizácii ide o rešpektovanie klientov ako ľudí – jednotlivcov s ľudskou dôstojnosťou a právami. Ide o proces, kedy sa musíme zmeniť všetci a prejsť od pasívneho modelu ochrany k aktívnemu modelu podpory v prirodzenom prostredí.

Deinštitucionalizácia je aj podpora pre nadobudnutie sebavedomia a pocitu vlastnej hodnoty ľudí žijúcich v zariadeniach sociálnych služieb.

K týmto cieľom prispeje aj náš národný projekt, v ktorom budeme zamestnancov zo zariadení  sociálnych služieb vzdelávať, poskytovať poradenstvo, konzultácie, supervízie, robiť osvetu podporovanému zamestnávaniu a scitlivovať verejnosť.

DI_Nitra3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To všetko za pomoci partnerov – Rady pre poradenstvo v sociálnej práci, Slovenskej únii podporovaného zamestnávania a Fakulty architektúry STU – Výskumné a školiace centrum bezbariérového navrhovania – CEDA.

Národný projekt Deinštitucionalizácie zariadení sociálnych služieb – Podpora transformačných tímov odštartoval sériou Informačných seminárov pre zariadenia sociálnych služieb v každom krajskom meste. Za sebou máme Nitru a Bratislavu. V decembri nás stretnete v Banskej Bystrici a Trenčíne. V januári v Prešove, Košiciach a túto sériu zakončíme Žilinou a Trenčínom.

DI_Nitra2

DI_Nitra 1

 

 

 

 

 

 

Slovensko tak postupne napĺňa Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý kladie dôraz na zabezpečenie rovnakého práva všetkých osôb so zdravotným postihnutím na život v spoločenstve s rovnakými možnosťami, voľbami ako majú ostatní a pri rešpektovaní ich rozhodnutí o vlastnom živote, čo sa dá najlepšie realizovať v rámci sociálnych služieb poskytovaných na komunitnej úrovni.

 

                                                                                         Soňa Holíková

loga4

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

2 myšlienky na “Národný projekt Deinštitucionalizácie zariadení sociálnych služieb – Podpora transformačných tímov

 1. Sused

  Opatovne naucit ludi rozhodovat o sebe. To je pekne, no ludia ktori su cely zivot zvyknuty ze sa o nich niekto stara, vsetko maju zabezpecene, to nepochopia a nezvyknu si.

  Psychiatricky chorych ludi, ktori su cely zivot v opatere, nemaju prehlad o realnom zivote, ziju vo svojich predstavach. Vypustime ich von, lebo uz zrazu su schopni samostatneho zitia, uz nemusia byt pod dozorom, uz nie su nebezpecni pre seba a okolie.

  Ludske prava, a kde su ludske prava okolia ked sa ich susedmi stanu pedofilu, ludia s roznou formov schizofrenie, a pod.?????

  Ked maju pravo, mali by mat aj povinnosti.

  To moze vymysliet len clovek, ktory nikdy s takymito ludmi blizsie nebol.

  Neuveritelne kam sme schopny zajst.
  Narodny projekt ako hrom.

  Zrusme vaznice, psychiatrie, ved treba ich osamostatnit. Uz netreba aby takyto ludia boli pod dozorom, naucime ich rozhodovat o sebe.

 2. Katarína

  Konečne zrozumiteľné vysvetlenie. Vďaka tomu príkladu „Chcete sa isť pozrieť na futba a váš muž nie?“ si veru budem dobre pamätať, čo je to tá de-in-šti-tu-cio-na-li-zácia ??.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.