Sheffieldské námestie v obci Bystrany

Čo má spoločné anglický Sheffield s obcou na Spiši? Spájajú ich ľudia. Viac ako tisíc ľudí z rómskej osady v Bystranoch dnes dlhodobo žije a pracuje v tomto anglickom meste. Na svoju rodnú obec však nezanevreli a pravidelne sa na Spiš vracajú.    

Skupina aktívnych mladých Rómov so skúsenosťami zo zahraničia si hovorí Mladé sovy. Stretávajú sa, pretože im nie je jedno, v akých podmienkach na Slovensku žijú. Rozhodli sa, že prostredie osady postupne premenia na lepšie miesto pre život.

Práce v obci realizovali miestni Rómovia

Práce v obci realizovali miestni Rómovia

Prišli s myšlienkou vytvoriť miesto pre spoločné stretávanie, kde by aj deti mohli tráviť po škole svoj voľný čas. Po dohode s vedením obce, ktorá prispela podstatnou časťou potrebného stavebného materiálu, začali mladí Rómovia s výstavbou.

Mladí Rómovia pri výstavbe v Bystranoch

Mladí Rómovia pri výstavbe v Bystranoch

Miesto, pôvodne zapratané odpadkami, sa v priebehu niekoľkých týždňov zmenilo na nové centrum osady. Má podobu amfiteátra a na počesť anglického mesta, ktoré je pre mnohých z miestnych druhým domovom, pomenovali ho Sheffieldské námestie.

Všetky stavebné práce realizovali samotní miestni Rómovia a dnes je priestor využívaný spôsobom, aký bol od počiatku zamýšľaný: je to miesto pre spoločné stretávanie, aktívny oddych, bohoslužby. V amfiteátri sa organizujú rôzne podujatia pre deti, športové hry, koncerty, umelecké vystúpenia.

Amfiteáter pomenovali "Sheffieldské námestie"

Amfiteáter pomenovali „Sheffieldské námestie“

Výstavba aj aktívne využívanie priestoru miestnymi je inšpiratívnym príkladom pre ďalšie obce. Bystrany so Sheffieldom tak spája tiež presvedčenie, že aj v ťažkých podmienkach môžeme vlastnými silami meniť svoj život k lepšiemu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.