Terénna sociálna práca – Príklad dobrej praxe

„Celá ťarcha sveta spočíva na pleciach každej mravnej bytosti a núti ju, aby plnila svoje poslanie. Zbaviť sa tejto ťarchy možno iba splnením vlastného povolania.“

Poslanie terénnej sociálnej práce okrem iného, spočíva v pomoci ľuďom žijúcich mnohokrát v nevyhovujúcich podmienkach. Hlavnou úlohou je pomôcť im, podať im pomocnú ruku, aby sa mohli zdvihnúť a kráčať ďalej. Byť hodnotným pre blízkych, známych a v konečnom dôsledku pre spoločnosť.

Podať pomocnú ruku potreboval aj Matúš. Trinásťročný Matúš to vo svojom živote nemá vôbec jednoduché. Jeho rodičia sú závislí od alkoholu a neposkytovali mu prislúchajúcu starostlivosť a riadnu výchovu. V dôsledku toho bol Matúš vyňatý z rodiny a zverený do starostlivosti tety, žijúcej v Ostrovanoch. Keď to už vyzeralo, že Matúš bude mať konečne domov, kde sa nebude musieť báť a kde dostane všetko čo potrebuje, došlo k nepredvídaným okolnostiam. Matúš ušiel od svojej tety. Najprv sa túlal po Prešove a k tete chodil len na noc. Neskôr začal utekať k strýkovi do Jarovníc, kde hľadal útočisko vo svojej zložitej situácii. Matúš už nechcel bývať u svojej tety, pretože jeho teta má osem detí, z toho šesť dcér má druhov a nesprávali sa k nemu dobre. Podľa slov Matúša sa teta o neho dostatočne nestarala. Nedávala mu jesť, nekupovala mu oblečenie, bila ho, nútila ho chodiť do lesa kradnúť drevo a posielala ho hľadať ohorky cigariet. V dôsledku toho Matúš zanedbával školu, u tety nemal pokoj na učenie. Rovnako nemal oblečenie, ktoré si musel hľadať po kontajneroch. Celá táto situácia vyvrcholila tým, že sa Matúš ocitol u strýka v Jarovniciach, s ktorým navštívili oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v Sabinove. Následne klient aj s maloletým Matúšom navštívili našu kanceláriu s prosbou o pomoc pri spísaní návrhu na zverenie Matúša do náhradnej osobnej starostlivosti strýkovi.

Pri riešení tejto problémovej situácie bolo potrebné zamerať pozornosť aj na Matúšove vymeškané hodiny v Základnej škole v Šarišských Michaľanoch a zabezpečiť, aby plnil školskú dochádzku. V kooperácii so sociálnou kurátorkou, v ktorej obvode je spisová dokumentácia Matúša sme po konzultácii napísali návrh na predbežné opatrenie vo veci zverenia Matúša do náhradnej osobnej starostlivosti strýkovi. Následne sme s rozhodnutím súdu o predbežnom opatrení kontaktovali riaditeľov základných škôl, či by bolo možné, aby Matúš prestúpil do školy v Jarovniciach. Riaditeľ jednej zo škôl klientovej žiadosti vyhovel.

Matúšova nepriaznivá situácia sa zlepšuje. Na základe predbežného opatrenia súdu býva u svojho strýka. Navštevuje Základnú školu v Jarovniciach a nemá vymeškané žiadne hodiny. Napísali sme opätovný návrh na zverenie Matúša do starostlivosti strýka a momentálne čakajú na riadne rozhodnutie súdu.

V domácnosti u klienta, kde býva Matúš sme vykonali šetrenie. Na základe šetrenia sme zistili, že napriek skromným podmienkam má Matúš všetko, čo potrebuje a čo mu doposiaľ nebolo poskytované. Má zabezpečované jedlo, oblečenie, hygienu a teplo.

Všetko nasvedčuje tomu, že Matúšov život sa pomaly dáva do poriadku a bude mať všetko čo dieťa potrebuje – predovšetkým lásku, patričnú starostlivosť a teplo domova.

Autor:

Mgr. Lenka Ďuricová – Terénna sociálna pracovníčka Jarovnice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.