Terénna sociálna práca v Šali – dobrá prax

Hlavným cieľom v poradí tretieho projektu terénnej sociálnej práce je dostať ľudí bez domova späť do spoločnosti alebo aspoň zvýšiť úroveň ich životných podmienok. V tomto projekte, ktorý bude trvať do septembra 2015, už bola poskytnutá odborná pomoc viac ako 95 osobám bez domova. Z tohto počtu sa naďalej aktívne spolupracuje približne s 35 osobami bez domova. Ako príčiny vzniku ,,bezdomovectva“ sa nám často objavujú problémy s narušením sociálnych väzieb v rodine, finančná negramotnosť a nezodpovednosť občanov, dôsledkom ktorej sú exekúcie, a teda často aj strata bývania. Klienti sa na nás často pri prvom kontakte obracajú so žiadosťou o akútne riešenie ich bývania.

Pri klientoch, s ktorými spolupracujeme už dlhšiu dobu je opätovná integrácia do spoločnosti o niečo zložitejšia a náročnejšia nakoľko im nevieme poskytnúť základnú pomoc ako napríklad celoročný nocľah a hygienu. Našu prácu by nám uľahčilo zriadenie celoročnej nocľahárne a nízkoprahového denného centra, kde by sme mohli s klientmi intenzívnejšie spolupracovať. Napriek tomu, že podmienky na spoluprácu nie sú úplne ideálne, podarilo sa nám niekoľkých klientov čiastočne začleniť späť „normálneho“ života. Väčšina našej práce je založená na navštevovaní klientov v ich prirodzenom prostredí. Často sú to provizórne prístrešia postavené popri rieke Váh. Najčastejšie problémy, ktoré s klientmi riešime sú ich zdravotné ťažkosti, exekúcie a vyhľadávanie pracovných ponúk pre klientov ktorí prejavia záujem nájsť si serióznu prácu a pokúsiť sa týmto spôsobom zmeniť svoj život.

Ako najlepšia cesta k dosiahnutiu tohto cieľa sa nám osvedčilo vyhľadanie zamestnania s možnosťou ubytovania. Pre našich klientov je takáto ponuka veľmi dôležitá nielen z dôvodu možnosti ubytovania sa, možnosti vykonávania pravidelnej osobnej hygieny, ale aj z dôvodu vyčlenenia sa od skupiny osôb bez domova a prerušenia týchto kontaktov, ktoré by mohli na klienta pôsobiť negatívne. Ďalšou možnosťou by bolo zapojenie klientov do aktivačných prác pre mesto, ale táto alternatíva sa nám v praxi veľmi neosvedčila a klienti ju odmietajú. Pravdepodobne pre nich výška aktivačného príspevku nie je dostatočne motivujúca.

Za úspech a zmysel našej práce považujeme každého jedného klienta, ktorému naša práca pomohla začleniť sa späť do spoločnosti alebo sa aspoň zlepšila kvalita jeho života. Treba si uvedomiť, že nie každému jednému klientovi vieme pomôcť dostať sa z ulice. Ak klient prejaví záujem a je sám odhodlaný zmeniť svoj život a dostať sa z ulice preč, tak aj so zdanlivo veľmi nepriaznivej situácie spoločnými silami vieme klientovi pomôcť.

Autor:

Róbert Uko, asistent terénneho sociálneho pracovníka, MsÚ Šaľa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.