Zo zápisníka terénneho sociálneho pracovníka v Jarovniciach: Prednáška – DROGY A FAJČENIE

Dňa 3. apríla 2014 sa v Základnej škole v Jarovniciach uskutočnila prednáška zameraná na tému drogy – fajčenie a iné návykové látky pre žiakov II. stupňa (5. roč. A, B, C).

011_1

Pozvanie prijala pani PhDr. Nataša Devečková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove. Pani doktorka veľmi pekne opísala stav ľudí, ktorí fajčia alebo užívajú drogy. Pomenovala rôzne choroby, ktoré človek môže získať cez dlhodobé užívanie cigariet a drog. Poukázala deťom, že jedným nádychom cigaretového dymu prijíma telo 4000 nebezpečných látok a z toho je 50 rakovinotvorných.

011_2

Názorným príkladom – fúkanie do loptičky – bolo treba odfúknuť z jednej strany lavice na druhú sme zistili, ktoré rodiny sú fajčiarske a ktoré nie. Deti na vlastnej skúsenosti zistili, že ak ich rodičia v domácnosti fajčia, stávajú sa pasívnymi fajčiarmi. Dieťa, ktoré prefúklo loptičku na koniec stola nám odpovedalo, že u nich sa vôbec nefajčí. Dieťa, ktoré fúklo a loptička sa ledva dokotúľala do polovice stola, niektorému ani toľko, nám povedali, že u nich sa fajčí nadmerne. Detí z fajčiarskych rodín bolo viac ako takých, kde sa vôbec nefajči. Pani doktorka  deťom ukázala na výkrese namaľovanú postavu postihnutú chorobami, ktoré vznikajú pri nadmernom používaní návykových látok. Na záver si deti vymaľovali indiána, ktorý mal jednu stranu pľúc zdravú a druhú poškodenú, kde rozlíšili farbičkami ktorá je ta zdravá a ktorá je ta chorá.

011_4      011_3

Tieto prednášky sa budú uskutočňovať až do konca školského roka pre všetky ročníky II. stupňa, aby sme mohli oboznámiť deti s následkami fajčenia a užívaním návykových látok.

Autor:

Mgr. Štefan Kucer, terénny sociálny pracovník, Jarovnice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.