Zo zápisníka terénneho sociálneho pracovníka v Jarovniciach: Prednáška – HYGIENA ČLOVEKA

V dňoch 5. a 7. mája 2014 sa opäť uskutočnili prednášky na ZŠ v Jarovniciach na tému „Drogy a fajčenie“ s PhDr. Natašou Devečkovou a pribudli prednášky s ďalším hosťom z Verejného úradu zdravotníctva v Prešove, s Mgr. Adrianou Haľkovou, ktorá žiakom porozprávala o hygiene človeka.

012_2      012_3

Pani Mgr. Haľková poukázala na bežné choroby z nečistôt, ktoré môžeme získať ak zanedbáme hygienu tela či hygienu čistých rúk. Spomenula choroby ako sú: žltačka, svrab, pedikulóza a iné. Porozprávala a názorne ukázala na plagátoch aj tzv. „návštevníkov“, ktorí parazitujú na človeku. Najčastejšie parazitujúcimi „návštevníkmi“ človeka sú: kliešť, vši a blcha. Zároveň Mgr. Haľková upozornila žiakov, aby si po každej návšteve lesa skontrolovali telo či si nepriniesli so sebou kliešťa. Žiakom pripomínala, aby rodičia pravidelne kontrolovali deťom vlasy, aby tak mohli predísť nežiaducim „návštevníkom“ – všiam či blchám.

012_4      012_5

Ďalšou ukážkou v hygiene, ktorú Mgr. Haľková ukázala deťom bolo čistenie zubov. Na prinesenom modeli čeľuste ukázala žiakom ako sa správne čistia zuby a následne si aj žiaci mohli na tejto čeľusti vyskúšať čistenie zubov. Cieľom tejto ukážky bolo poukázať deťom ako sa správne čistia zuby a zároveň, aby predišli zubnému kazu. Žiaci dostali aj papier, na ktorom bol zobrazený zúbok s kefkou a zubnou pastou, ktorý si mali vymaľovať.

012_6      012_7

Tieto prednášky sa budú uskutočňovať až do konca školského roka pre všetky ročníky II. stupňa, aby sme mohli oboznámiť všetky deti o správnej hygiene ich tela.

Autor:

Mgr. Štefan Kucer – Terénny sociálny pracovník Jarovnice

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.